Svet-Stranek.cz
...

Kytara nebo housle?:

Kytara nebo housle?

1. článek - Jaký hudební nástroj zvolit pro dítě?
2. článek - Zamyšlení před nástupem do ZUŠ

Předpoklady ke hře na hudební nástroj a jeho výběr

Pokud má Vaše dítě touhu hrát na nějaký hudební nástroj nebo Vy sami by jste mu tento záměr vnukli, ale nevíte jaký nástroj vybrat, můžete dítě zavést do hudební školy umění, kde Vám pomohou nebo si přečíst knihu „ Hudební nástroj a naše dítě“ která obsahuje návod, kterak provést test muzikálnosti dítěte.

Dočtete se zde, že hudební nástroj můžete vybírat nejen podle vzhledu nebo hudby, kterou vyluzuje, ale který by byl pro Vaší ratolest nejvhodnější například podle stavby těla, mentality dítěte nebo jeho povahových vlastností.

Housle

- tak vezmeme-li například housle, ke hře na tento hudební nástroj je nutná vlastnost jako píle, bez svědomité píle nelze při hře na housle dosáhnout žádných větších pokroků. Například chlapec, který je ve škole premiantem nemusí být ještě úspěšným hráčem na housle.

Důvod je píle, ve škole mu to jde samo bez většího učení – proto vyniká, ovšem na housle bez ustavičné píle nedosáhne kloudných výsledků. Proto také například jiný chlapec, který ve škole nedosahuje výtečných známek jako ten v prvním případě, ale pilným učením jak ve škole tak v hodinách houslích docílí úspěchů u obou oborů.

Hra na housle vyžaduje - dobrý hudební sluch nejen pro hraní, ale i pro ladění nástroje. Rodiče s dětmi které docházejí do houslí musejí být v každém ohledu dítěti nápomocni a nelze spolupráci s dítětem ani školou ošidit.

Tělesné předpoklady - pružný gymnastický typ postavy, dobrá práce prstů, chvění nástroje se přenáší hráči do mozku a pro mnohé děti je tento stav nepříjemný až bolestivý –nedoporučuje se hra na housle pro děti s postižením sluchu.

Typy houslí - tříčtvrtinové, poloviční, čtvrtinové, adokonce i osminové velikosti, proto není problém najít vhodný nástroj dokonce i pro tříleté dítě a k těmto malým housličkám musíte samozřejmě koupit také malý smyčec.


------------------------------------------------------------------------------------

Kytara

– trpělivost, houževnatost a cílevědomost jsou předpoklady také pro hru na tento hudební nástroj, samo nejde nic. Nejlepším věkem pro začátečníka je cca 3. třída základní školy v páté třídě již dítě již dokáže vystupovat i na veřejných vystoupeních. Začít hrát na kytaru může však kdokoliv a s hraním pokračovat i do vysokého věku.

Druhy kytar, výběr nástroje – akustická, klasická, elektrická nebo baskytara. Pro úroveň hraní - doprovod k písničkám, se hodí nejlépe kytara akustická.

Akustická kytara – tento nástroj využívá struny k rozechvění prsty nebo trsátkem a hmatník získává další tóny zkracováním chvění strun, které hráč přitlačí prsty. Pro případné zesílení zvuku slouží mikrofon nebo piezoelektrický snímač. Akustická kytara může být westernová, tzv. Španělka, jazzová, jumbo, dobro nebo ukulele a modifikace jako elektroakustické kytary, které mají přídavné snímače, ovládání, případně aktivní elektroniku, equalizér apod.

Klasické kytary je vhodná v případě, že chcete hrát klasickou hudbu či hudbu jí podobnou, kde se využívá hlavně vybrnkávání prsty. Rozličné typy nástrojů odvozených od klasických kytar se používají ve folkové hudbě, jak již její idiomatický název„Španělka“ vypovídá, tak například ve tradiční španělské hudbě.


Elektrické kytary - zvuk je záležitostí strun, jejichž pohyb je snímám snímači a veden do zesilovače. Hra na elektrickou kytaru se od hry na klasickou kytaru výrazně odlišuje. Při výběru takové kytary rozhoduje třeba typ těla, použité dřevo a konstrukce, osazení snímači, hardwarová výbava.

Basové kytary zkráceně baskytary - dnes nahrazují funkci kontrabasu. Baskytaristé při hraní na basovou kytaru stojí, ovšem
dá se při hře i sedět.

Cena hudebního nástroje – na trhu lze koupit kytary či housle levné
a dokonce nejlevnější, s některými lze však tak maximálně na závěr hry zatopit u táboráku :-)

...ale vážně, pokud svému dítěti jste schopni koupit mobilní telefon v hodnotě několika tisíc korun, proč za každou cenu šetřit na hudebním nástroji? Jen si představte, jak smutný dopad má na dítě zkušenost, když v hudební škole hraje na kvalitní nástroj a doma mu to na jeho vlastní – levný, tak nějak nehraje, posuďte sami jak dlouho mu potom vydrží chuť na cvičení a další odhodlání ke hře.

Kvalitní kytara se dá pořídit již přibližně od 5 000 Kč,čím více finančních prostředků do kytary investujete, tím kvalitnější nástroj získáte a s výběrem Vám poradí prodavač v kamenném obchodě, který Vám kytaru naladí a případně nechá Vás samotné nebo sám předvede jak zní několik druhů, aby jste měli srovnání. Záleží zda je kytara vyráběná sériově, ručně, na zakázku nebo dokonce nějakým věhlasným stavitelem –výrobcem kytar.



Zamyšlení před nástupem do ZUŠ

V dnešním světě plném digitálních technologií mnozí rodiče raději investují finanční prostředky do mobilního telefonu pro své dítě - každoročně do novějšího a technologií nadupaného přístroje, namísto koupě kvalitního hudebního nástroje.


Naštěstí však je stále spoustu takových rodičů, kteří si uvědomují, že hudební vzdělání nejen dítě zabaví, ale že mu také zvyšuje IQ, podporuje zlepšování také jeho školních výsledků  

V neposlední řadě přispívá k vytváření silných vlastností, jako je trpělivost, cílevědomost, koncentrace, svědomitost a ostatní pro život potřebné silné stránky osobnosti.


Investice do hudebního vzdělání dítěte je samozřejmě také o ochotě rodiče investovat nejen peníze, ale i svůj vlastní volný čas. Nejen, že mnohdy své dítě musí do ZUŠ vozit (tam i zpět) ale svůj čas musí obětovat a to hlavně v začátcích - také do kontroly dítěte při domácím hraní.

Je to potom dilema, odříci si sledování zpráv, fotbalového přenosu nebo napínavého seriálu v televizi a projevit synovi nebo dceři podporu, nastolit pravidelný řád. Záleží tedy především na motivovanosti rodiče, a postavení žebříčku hodnot. Jak však praví přísloví „ co se v mládí naučíš…"  V poslední řadě pak nezapomeňme zmínit také hudební nadání dítěte.

Hudební nadání a hudebnost dítěte jsou dvě odlišné věci. Vždyť i hudební vlohy se dělí na několik oddílů. Je to hudební sluch - absolutní, relativní, pseudo absolutní.  Dále smysl pro rytmus,harmonické cítění, hudební paměť, hudební myšlení nebo hudební tvořivost. Konečný „verdikt" nad dítětem, by tedy měl rodič přenechat odborníkovi.

Jaké další překážky jsou před rodičem proto, aby zamítl nebo podpořil hudební dráhu své ratolesti? Možná nedostatek peněz - ten však lze řešit nákupem nástroje a vybavení dítěte do ZUŠ na splátky. Při koupi televizoru tolik lidí neváhá,jako při investici do vlastního dítěte.

Ti rodiče,kteří své ratolesti podporují, vědí že nejen podpora
v hudbě ale i v ostatních mimoškolních aktivitách může z jejich
potomků udělat čestné, šťastné osobnosti, které mají větší šanci
obstát v dospělosti, budou lépe připraveni pro život a budou mít
lepší předpoklady něco sami dokázat.

návštěvníků stránky
celkem324 271
tento týden90
dnes59
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK